Brändi lugu

Brändi lugu

Tootmistraditsiooni juured Põltsamaal ulatuvad aastasse 1920, mil rajati meie eelkäija, tollase nimega Eesti Tarvitajateühistute Keskühisus. Põltsamaal on eri aegadel toodetud nii piiritust, kartulihelbeid, kohvi, tärklist, puu- ja aedviljahoidiseid ning marjaveine.

Põltsamaa tehasest on tänaseks saanud ligi 140 töötajaga piirkonna suurim tööandja ja maksumaksja.

Täna valmistab ja turustab Põltsamaa tehas selliseid kõrgkvaliteetseid toiduaineid nagu mahlad ja mahlajoogid, konserveeritud köögiviljad, valmistoidud, kastmed, moosid, leivakatted, veinid, kalatooted ning veel palju muud. Teeme seda kõike selleks, et mitmekesistada tarbija toidulauda ning hõlbustada perenaiste toimetusi. Järjest rohkem pöörame tähelepanu toidu maitsele, kvaliteedile, tervislikkusele ja ümbritsevale keskkonnale.

Ajalugu

Meie eelkäija, ETK Põltsamaa Tehased, alustas tootmistegevust Põltsamaal 1920. aasta detsembri lõpus.

Alustati veinide tootmist Põltsamaal. Veinitehase ruumid saadi vana õllevabriku ümberehitamise teel ja sisseseade maksis 200 000 marka. Veinitootmisega oli siis seotud 7 inimest.

Põltsamaa tooteid hinnati kõrgelt Eesti Vabariigi algusaastail. Ajalehe „Ühistegelised Uudised“ 19. numbris ilmunud kuulutus annab sellele kinnitust:

Toodangu hulka kuulus piiritus, mahlad, kamajahu, vein ja kohvi.

28. mail sigurite põletamisest süttinud kohvitehasest kandus tulekahjuk peahoonesse , mille tagajärjel hävis kogu teine korrus ja tootmise seadmed. Loobuti kohvi, kama ja piirituse tootmisest ning jätkus ainult veini ja mahla tootmine.

Alustati konservide tootmist. Toodangu nomeklatuuris olid konserveeritud kurgid, segasalat, maasika-, mustsõstra- ja vabarnakeedis, õuna- ja porgandimahl, keedetud ploomid, pirnid, õunalõigud ja karusmarjad siirupis jne. Valmis ka esimene eksportkaup – mustsõstra vesihoidis, mida 1939. aastal müüdi Inglismaale 35 tonni.

Sõja oludes soikus tööstuslik tegevus peaaegu täielikult. Veinivarud hävitati ja suur osa sellest valgus Põltsamaa jõkke.

Esimese ettevõttena Eestis  hakati toiduaineid tuubidesse pakkima.
Valmis esimene Põltsamaa kange sinep, mida nüüdseks kokku müüdud ligi 60 miljonit tuubi.

Alustasime esimese tehasena maailmas kosmosetoitude valmistamist. Tuubidesse villitud mahlad, supid, pasteedid ja isegi piimaga kohv olid kõrgelt hinnatud toonaste kosmoseseiklejate poolt. 2011. aastal tulid 2 endist meie toite tarbinud kosmonauti ka isiklikult kunagise hinnatud tehasega tutvuma.

Seati üles mahlapress ja alustati mahlapressimist ning õunakontsentraadi valmistamist Põltsamaal.

Alustati Põltsamaa õunajoogi pakendamist uuel Tetra Paki liinil. Järgmisel aastal lisandus ka apelsinijook ja kõrrejoogid.

Loodi ühisettevõttena AS Põltsamaa Felix (ETK ja AB Felix).  Alustati Felix Tomatiketšupi müüki Eestis. Tänaseks on sellest saanud Eesti armastatuim ketšup.

Algas võileivakurgi tootmine Rootsi ja Soome turule.

Osteti Formeer majoneesi kaubamärk ja toodi tootmine üle Põltsamaale.

Uue katlamaja rajamisega vähenesid energiakulud 30% ja Põltsamaa õhk sai puhtamaks.

Uue, korgiga mahlapakendamisliini käivitamine.

Osteti Nordic Foods varad, uue valmistoidutehase rajamine Põltsamaale.
Suuremahulise kõrvitsatootmise algus nii koduturule kui ekspordiks Soome turule.

Pai smuutid lisandusid tooteportfelli.

Avati uus kaasaegne kastmetehas, mille tulemusena tugevdati turuliidripositsiooni salatikastmete ja külmade lauakastmete segmendis. Oluliselt kasvas kastmete eksport Soome, Lätti ja Leetu.

Põltsamaa 1 liitristel mahladel võeti kasutusele mugavad üheastmeliselt avatavad korgid.

Alustati Orkla Health tervisetoodete turustamisega apteegi- ja traditsioonilistes jaemüügikanalites. Lisandusid sellised tuntud brändid nagu Mölleri kalamaksaõli, Livol koguperevitamiinid, Gerimax energialisandid ja teised tugevad tervisetooted.

Esimesena Eestis ja Baltimaades võeti kasutusele uudsed lihtsalt avatavad purgikaaned kõigil
konserveeritud köögiviljahoidistel, kapsastel ja purgisuppidel.

Orkla Grupp kolis kogu Baltikumi mahlatootmise Eestisse ning investeeris Põltsamaa mahlatehasesse ja kompetentsikeskuse rajamisse 1,5 miljonit eurot. Selle sammuga sai Põltsamaa tehasest Baltimaade kaasaegseim mahlatootja.


AS Põltsamaa Felix ühines AS Kaleviga ning ühiseks ettevõtte nimeks sai Orkla Eesti AS.